Synteza rubinów metodą kuchenną
Rubin – kamień szlachetny, jeden z przedmiotów pożądania miłośników błyskotek. Z chemicznego punktu widzenia jest to tlenek glinu (Al2O3) z domieszkami. Czysty tlenek glinu, korund, jest bezbarwny. Jego naturalna postać…
Przypomnijmy także, iż ówczesna nauka włoska była z pewnością zaawansowana w dziedzinie badań genetycznych, aczkolwiek wiedzę tę najprawdopodobniej wykorzystywano do celów rasowej eugeniki, jak sugeruje pudełko zawierające zapewne lekarstwo na…
I w sumie na tym stwierdzeniu można by poprzestać, ale spróbujmy przyjrzeć się problemowi trochę dokładniej. Aminy – kilka słów wstępu Pojęcie „amina” używane jest w chemii dla określenia związków…
Niezbędny do efektownego pokazu chemiluminescencji szczawian bis(2,4,6-trichlorofenylu) (TCPO) można łatwo otrzymać z tanich, łatwo dostępnych odczynników (często „zalegających” w laboratorium). W źródłach opisano (mniej lub bardziej dokładnie) wiele procedur. Nasza,…
Zjawisko zamiany energii chemicznej, uwalnianej podczas reakcji chemicznych, na energię świetlną nazywamy chemiluminescencją. Należy podkreślić, że wbrew obiegowej opinii nie wszystkie związki fosforu świecą, i nie wszystkie substancje świecące zawierają…
Związki uranu są stosowane do barwienia szkła i ceramiki
Niewielkie ilości związków uranu barwią szkło na kolor zielony lub żółtawozielony, natomiast ceramikę – na żółty, pomarańczowy do czerwonego. Wyjaśnienie Barwę szkła, szkliwa i ceramiki uzyskuje się przez domieszkowanie różnymi…
Chemiczne latarki / świetliki
Chemiczne źródła światła („chemiczne świetliki”, „chemiczne latarki”) wykorzystują energię uwolnioną podczas utleniania estrów kwasu szczawiowego i fenoli do produkcji światła. Zjawisko to nazywamy chemiluminescencją. Opis eksperymentu: Wyjaśnienie: W zależności od…